Najnowsze

Najnowsze

Czy Polska podpisała deklarację z Marrakeszu dotyczącą migracji?

Poseł Robert Winnicki oskarżył rząd o to, że w tajemnicy podpisał w Marrakeszu deklarację, w której zobowiązał się przyjąć imigrantów z Afryki i walczyć z ksenofobią. W sieci internauci nie dowierzają, mówią o skandalu i pytają, czy rzeczywiście polski rząd podpisał dokument. Deklaracja z Marrakeszu rzeczywiście została podpisana, tyle że część internautów myli dokumenty. Wyjaśniamy skąd nieporozumienia.

Co napisała Krystyna Pawłowicz, a co napisał za nią internet

"Kaszubi wy mendy niemieckie !!! Pan nasz was pokarał za głosowanie na PO tych sprzedajnych łajz" - miała napisać na Twitterze posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Wpis udostępniony na Facebooku szybko zyskuje popularność. Internauci są oburzeni. Tyle że posłanka PiS nie jest jego autorką.

"Nie mieliśmy takiej sytuacji". Fake newsy o śmierci dzieci

W ostatnich tygodniach w internecie huczy o odnalezieniu ciała skrępowanej dziewczynki. Wcześniej - o chłopcu, któremu wycięto nerki. Potwierdziliśmy, że opisywane sytuacje nie miały miejsca. To najokrutniejszy typ "fake news". Bazuje na rodzicielskich emocjach, wywołuje strach.

Od A- do BBB+ i z powrotem

„Mamy wielkie programy społeczne, inwestycyjne, podniesione ratingi” - tak ostatniego dnia kampanii samorządowej mówił premier Mateusz Morawiecki. W swojej wypowiedzi ominął jednak kilka istotnych kwestii.

Cel: Polska. Podsumowujemy dane o uchodźcach

1871 osób otrzymało w ostatnich dziesięciu latach status uchodźcy w Polsce. Najwięcej – w 2015 r. Wtedy też zatrzymano najwyższą liczbę cudzoziemców, którzy próbowali nielegalnie pokonać polską granicę. Systematycznie rośnie liczba zgód na pobyt cudzoziemców w Polsce. Sprawdzamy dane.

Tego postanowienia nie można zaskarżyć, trzeba je wykonać natychmiast

„Będziemy się odwoływać” – zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w reakcji na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który postanowił o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych w sporze Komisji Europejskiej z Polską o reformę sądownictwa. Postanowienia Trybunału nie można jednak zaskarżyć i należy je wykonać niezwłocznie. Może być jednak zmienione bądź uchylone, ale tylko "ze względu na zmianę okoliczności".

Uwaga na fałszywe profile Państwowej Komisji Wyborczej

Gorący czas poprzedzający wybory, także samorządowe, sprzyja rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji i wprowadzaniu w błąd potencjalnych wyborców. W sieci istnieje m.in. fałszywy profil Państwowej Komisji Wyborczej. W okresie wyborczym należy szczególnie uważać, by korzystać tylko ze zweryfikowanych źródeł.

Czy przez muzułmanów odwołano bożonarodzeniowy koncert w Szwecji?

W sklepach jeszcze nie ma świątecznych wystaw, w radiu nie gra „Last Christmas”, a w sieci już krążą fałszywe informacje o Bożym Narodzeniu w Szwecji. Tym razem Szwedzi rzekomo odwołują popularny świąteczny koncert, „aby nie obrażać migrantów, którzy nie są chrześcijanami”. Sprawdzamy te doniesienia.

Papież, tęczowy krzyż i manipulacje internautów

Na jednym zdjęciu papież Franciszek ma na szyi tęczowy krzyż. Na drugim – trzyma za rękę mężczyznę. Obydwie fotografie, które w ostatnich dniach wywołały wiele pytań w mediach społecznościowych, są prawdziwe. Ale konteksty, jakie im dopisują niektórzy internauci – nie. Wyjaśniamy, co zdjęcia naprawdę przedstawiają.

Prowokator, policyjny tajniak czy po prostu agresywny chuligan?

Część internautów zwraca uwagę na agresywne zachowanie mężczyzny, który podczas Marszu Równości w Lublinie wygraża jego uczestnikom. Inni widzą w nim prowokatora, a jeszcze inni – podejrzewają go o bycie policyjnym tajniakiem. Przyglądamy się twitterowej teorii spiskowej.

Nieprawda o "taśmach prawdy"

"Trzeba słuchać ludu, obiecać im, czego oczekują, a potem wygaszać ich oczekiwania. Mają zap***ać za miskę ryżu", miał powiedzieć Mateusz Morawiecki w trakcie rozmowy zarejestrowanej w restauracji Sowa i Przyjaciele. Wielu internautów jest oburzonych tymi słowami.

Jak prawidłowo oddać głos? Dwie linie mogą przesądzić o wyniku wyborów

Wybory samorządowe 21 października będą przeprowadzone pierwszy raz w oparciu o przepisy znowelizowanego w styczniu kodeksu wyborczego. Nowością jest definicja znaku "x", jaki mamy postawić przy nazwisku wybranego kandydata. A ta kwestia może przysporzyć kłopotów komisjom, które będą zliczać głosy i decydować, który z nich jest ważny, a który nie.

Czy feministka w rosyjskim metrze oblała ludzi wybielaczem?

Krótki filmik o Rosjance, która wylewa wodę z wybielaczem na mężczyzn rozpychających się na siedzeniach w metrze, szybko zyskał popularność nie tylko w rosyjskim Internecie. Okazuje się jednak, że wideo mogło zostać stworzone na potrzeby rosyjskiej propagandy.

Czy smugi na niebie trują ludzi? Nawet posłowie pytają o chemtrails

Czy samoloty nad Polską zrzucają szkodliwe substancje? Posłanka Kukiz’ 15 Barbara Chrobak pyta dwóch ministrów o tzw. chemtrails, czyli rzekomo trujące białe smugi, które często można zobaczyć na niebie. Podobnie jak wielu internautów, zastanawia się, czy powodują smog i chce wiedzieć, co polski rząd wie na ten temat.

Czy to wideo pokazuje muzułmanów zapędzanych do komory gazowej?

Ponura scena, otwierająca szwedzki krótkometrażowy film z początku lat 90-tych, krąży od miesięcy w mediach społecznościowych jako rzekomy zapis rzekomo autentycznej zbrodni ludobójstwa, dokonywanej w ostatnim czasie przez Izraelczyków na muzułmanach (najprawdopodobniej Palestyńczykach). Jak to możliwe?

Perekińczyk i ojkofob, czyli kto?

„Perekińczyk” – takiego słowa użył premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania wyborczego z mieszkańcami Jasionki na Podkarpaciu. To kolejny, po „ojkofobie” – określeniu użytym przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, synonim zdrajcy, który ostatnio pojawił się w polskiej polityce.

MON nie trafia do celu - ma być 2 proc. na armię, może być mniej

Dane Kwatery Głównej NATO, a także Najwyższej Izby Kontroli pokazują, że Polska ani w poprzednim, ani w tym roku nie przekroczy progu 2 procent wydatków na obronność. W deklaracji ze spotkania prezydentów Polski i USA zapisano, że Polska zobowiązuje się do przeznaczania na wydatki obronne 2,5 proc. PKB.