Najnowsze

Najnowsze

Nie, to nie jest aktualne zdjęcie ujścia Wisły zanieczyszczonego ściekami

Popularność w sieci zyskuje fotografia przedstawiająca ujście Wisły do Bałtyku. Wbrew opisom, które internauci dołączają do zdjęcia, ciemny kolor rzeki nie jest spowodowany obecną awarią oczyszczalni ścieków w Warszawie. Fotografia pochodzi z 2010 r. i została wykonana w czasie, gdy rzeką przechodziła fala powodziowa niosąca muł i zanieczyszczenia.

Pół roku pandemii COVID-19. Polska na tle innych krajów

W Stanach Zjednoczonych po pół roku trwania epidemii nastąpił dopiero szczyt zachorowań. We Włoszech i Niemczech w ciągu pół roku udało się poskromić pierwszą falę. Na Litwie pół roku po wykryciu koronawirusa przyszła już druga fala, ale słabsza. A w Polsce pierwsza fala właściwie się nie skończyła. Prezentujemy przebieg pandemii w wybranych państwach.

Nie, to zdjęcie nie pokazuje zanieczyszczonej Wisły po awarii Czajki

Fotografie, na których widać niebieskie wody Narwi łączące się z żółto-brązowymi wodami Wisły, są udostępniane w internecie jako obraz skutków awarii oczyszczalni ścieków w Warszawie. Uwierzył w to nawet minister środowiska. Tymczasem takie zjawisko występuje w tamtym miejscu często, a zdjęcia powstały przed awarią.

Wywiad o nieskuteczności testów na COVID-19: wyjaśniamy manipulacyjne tezy

Analiza wymazu z nosogardła nie jest dobrą metodą; wynikom testów nie można wierzyć, bo są robione na różnym sprzęcie; tak zwana pandemia to po prostu typowa grypa - takie m.in. tezy padają w wywiadzie z dwoma genetykami, który zdobywa popularność w sieci. Pytani przez Konkret24 specjaliści obalają te tezy - i radzą zasięgać opinii w odpowiednich źródłach.

Joe Biden nie spał na wizji, wideo jest manipulacją

Podczas łączenia na żywo z telewizyjnym studiem kandydat na prezydenta USA Joe Biden miał spać, chrapiąc cicho. Takie wideo robi furorę w amerykańskim internecie, w Polsce też już jest popularne. Wyjaśniamy, na czym polega manipulacja.

Katastrofa ekologiczna? W polskim prawie nie ma takiego pojęcia

"Mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną", inspektorzy "badają skalę katastrofy ekologicznej" - tak awarię kolektora ściekowego w Warszawie komentują przedstawiciele rządu. Jednak ani w ustawie prawo ochrony środowiska, ani w ustawie o klęskach żywiołowych nie istnieje pojęcie "katastrofa ekologiczna". Sprawdzamy, czy i na jakiej podstawie można pociągać do odpowiedzialności za tego typu wypadki.

Edukatorzy seksualni dają dzieciom środki na zmianę płci – twierdzi Rzecznik Praw Dziecka. Nie ma dowodów

W Poznaniu edukatorzy seksualni "wychwytują dziecko rozchwiane, zaniedbane, któremu dają jakieś środki farmakologiczne, żeby zmieniać jego płeć" – oświadczył w TVN24 rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Według niego takie sytuacje były opisywane w mediach. Nie znaleźliśmy. Trafiliśmy tylko na nieudokumentowany tekst o handlu hormonami w internecie opublikowany w prawicowym tygodniku, cytowany potem przez inne prawicowe media.

Nowelizacja budżetu: kto zyska, kto straci? Analiza

Mniej dla Kancelarii Sejmu - więcej na policję i straż pożarną, modernizację wojska, ale też na naukę i kulturę. Budżet spółki Wody Polskie wzrośnie o ćwierć miliarda. Pięciu województwom z zachodniej Polski obcięto wydatki. Przeanalizowaliśmy, które sektory i jednostki stracą, a które zyskają po nowelizacji budżetu.

Kancelaria prezydenta wydała mniej za czasów Dudy niż za Komorowskiego? Sprawdzamy

O ponad 5,5 mln zł więcej miała wydać kancelaria prezydenta za czasów Bronisława Komorowskiego niż w pierwszej kadencji Andrzeja Dudy. Tak pokazywała grafika, którą na Twitterze w czasie kampanii wyborczej umieściła Kancelaria Prezydenta RP. Tylko że zestawiono na niej nierówne okresy obu prezydentur - grafika wprowadzała więc w błąd.

Nie, to nie jest zdjęcie prezydent Estonii z mężem i synem

Zdjęcie prezydent Estonii pokazujące ją rzekomo w towarzystwie męża i syna zwróciło uwagę internautów, ponieważ jeden z mężczyzn ma na sobie sukienkę. "Takie czasy, że z wizerunku to nie wiadomo, który to syn, który to mąż, który to prezydent" - krytykowali. Jednak na fotografii nie ma ani męża, ani syna pani prezydent.

Pracownicy supermarketów nie zakażali się koronawirusem? To nieprawda

Czy podczas pandemii sieci Biedronka i Lidl nie zamknęły ani jednego sklepu? Żaden z pracowników tych sieci nie zachorował? Tak sugeruje rozpowszechniana w internecie grafika, której nadano tytuł "Kolejny cud nad Wisłą". Cudu nie ma - przedstawiciele dużych sieci supermarketów informują, że ich pracownicy też chorowali, a niektóre sklepy czasowo zamykano.

Rosyjskie trolle i dezinformacja obrazem. Wnioski z analizy 1,8 mln grafik w sieci

W jaki sposób kampanie dezinformacyjne wykorzystują obrazy? - tego m.in. chcieli się dowiedzieć badacze, którzy przeanalizowali 1,8 mln zdjęć opublikowanych na Twitterze na profilach wykorzystanych w dezinformacji sponsorowanej przez rosyjski rząd. Główna konkluzja brzmi: po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA rosyjskie trolle wciąż są aktywne.

Łukasz Szumowski podsumował, co "się udało". Nie wszystko jest sukcesem

Wzrost nakładów na onkologię, początek reformy w psychiatrii dorosłych, ustawa o zawodzie lekarza dentysty, programy lekowe, częściowe skrócenie kolejek, większe zadowolenie Polaków z systemu ochrony zdrowia - takie m.in. swoje zasługi wymieniał Łukasz Szumowski, rezygnując z funkcji ministra zdrowia. Eksperci nie wszystko oceniają jako sukces. Za część działań odpowiadają poprzednicy Szumowskiego.