Najnowsze

Najnowsze

Fundusz Odbudowy czy Krajowy Plan Odbudowy: nad czym będzie głosował Sejm?

Poseł Koalicji Obywatelskiej krytykuje Lewicę za to, że chce głosować w Sejmie za Krajowym Planem Odbudowy - a posłanka Lewicy odpowiada, że to nieprawda, bo głosowany będzie Fundusz Odbudowy. Sami politycy mylą dwa różne mechanizmy pomocowe. Wyjaśniamy, który musi być ratyfikowany i jakie są między nimi zależności.

Zgony w lutym 2021: wzrost rok do roku. Jaki był udział zgonów z COVID-19

W lutym tego roku zmarło o 12 procent więcej Polaków niż rok wcześniej - 39 701. To największa liczba zgonów w lutym od sześciu lat. Zmarli z COVID-19 stanowili 16,5 proc. Największy odsetek takich zgonów - ponad 20 proc. - zanotowano w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim. Natomiast ich najwyższy procentowy przyrost wobec stycznia - w warmińsko-mazurskim.

Skarg na zachowanie policjantów jest więcej czy mniej? Zależy, kto liczy

W ostatnich czterech latach liczba składanych bezpośrednio do policji skarg na niewłaściwe zachowanie funkcjonariuszy zmalała o 25 proc. Dokładnie o tyle samo w tym samym okresie wzrosła liczba skarg na policjantów składanych do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Fakt, że dane zbierane oficjalnie i te zbierane przez instytucje pozarządowe się rozmijają, może być - zdaniem prawników - wyrazem braku zaufania do bezstronności aparatu państwowego.

Gruzja, Kosowo, Kuba, Kongo, Armenia... - gdzie wciąż nie ruszyły szczepienia na COVID-19

Choć liczba krajów na świecie niemających dostępu do szczepionki na COVID-19 maleje, wciąż wiele na nią czeka. W Europie szczepienia nie ruszyły w Kosowie. W Azji - w takich krajach jak Uzbekistan, Kirgistan, Armenia czy Gruzja. Władze niektórych państw Afryki odmawiają wręcz przyjęcia dostaw szczepionek. A mieszkańcy Kuby muszą czekać na szczepionkę rodzimej produkcji.

Szczepienia na COVID-19: kolejne państwa wyprzedzają Polskę

Polska jest wciąż w czołówce państw Unii Europejskiej pod względem liczby dawek szczepionki przypadającej na 100 mieszkańców - ale w ostatnich dniach trzy kraje nas wyprzedziły. Na świecie pozycja Polski też nieco spadła, jesteśmy teraz poza pierwszą trzydziestką monitorowanych państw i terytoriów zależnych.

Biedroń: kara za obrazę uczuć religijnych "obowiązuje w Polsce i w krajach islamu". Nie tylko

Zdaniem lidera Wiosny Roberta Biedronia przepis o karaniu za obrazę uczuć religijnych jest ewenementem, reliktem średniowiecza obowiązującym w Polsce i krajach islamu. To nieprawda, podobne przepisy są również w wielu krajach demokratycznych. Ale zdaniem amerykańskiej komisji do spraw wolności religijnej rządy często wykorzystują te prawa do karania za poglądy mniejszościowe czy nietolerowane przez władze.

Państwo kontra nielegalny hazard: jaki procent kar udało się wyegzekwować

Przedstawiciele rządu przekonują o wysokiej ściągalności pieniędzy od oszustów podatkowych i z kar nałożonych na mafię vatowską. Nie mówią o skuteczności egzekwowania kar za nielegalny hazard. Jak sprawdziliśmy, w latach 2017-2019 z wszystkich kar za łamanie przepisów ustawy hazardowej pozyskano niecałe 5 proc. nałożonych kwot.

Leczeni na COVID-19: w jakim wieku najwięcej? Ilu pod respiratorami?

Z danych po roku pandemii COVID-19 wynika, że chorobę tę ciężej przechodzą mężczyźni - przeważali oni wśród pacjentów hospitalizowanych w szpitalach i umieszczonych pod respiratorami. Jeśli chodzi o wiek, aż 55,5 proc. wszystkich hospitalizowanych miało od 61 do 85 lat. Jedną piątą stanowili pacjenci w wieku 41-60 lat. Ponad jedna trzecia zmarłych z COVID-19 miała 71-80 lat.

Szczepienia na COVID-19: które państwa wyprzedziły Polskę

Polsce udaje się utrzymać rosnące tempo szczepień przeciw COVID-19, lecz w innych państwach Unii Europejskiej szczepienia także przyspieszają. Węgry w ciągu tygodnia awansowały z jedenastej na trzecią pozycję pod względem liczby dawek szczepionki przypadającej na 100 mieszkańców. Kraj ten kupił m.in. szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm, która nie ma autoryzacji Europejskiej Agencji Leków. Publicznie zaszczepił się nią premier Viktor Orban.

Profesor Horban: "a gdyby przedsiębiorcy się wzięli za produkcję masek"? Sprawdzamy, ile wyprodukowali

Profesor Andrzej Horban zaapelował "do panów przedsiębiorców, którzy mówią, że nie mają z czego żyć", żeby się wzięli za produkcję masek, bo powinni "zalać kraj maskami". Jak sprawdziliśmy, w ciągu dziesięciu miesięcy pandemii polskie firmy wyprodukowały ponad 238 mln masek ochronnych na twarz i ponad 11 mln przyłbic. Tymczasem zapowiadana przez Andrzeja Dudę rządowa fabryka maseczek w Stalowej Woli wciąż nie ruszyła.

"Litwa znosi nakaz chodzenia w masce!". To nie do końca prawda

Podana na jednej z facebookowych stron wiadomość, jakoby na Litwie nie było już obowiązku chodzenia na zewnątrz w maseczce, wywołała krytykę internautów pod adresem polskiego rządu - który niedawno zmienił przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa. Lecz informacja o poluzowaniach na Litwie i zaostrzeniach przepisów w Polsce nie jest w pełni zgodna z prawdą.