Najnowsze

Najnowsze

Polska węglem stoi? Wciąż także rosyjskim

Niemal trzy czwarte sprowadzonego do Polski węgla pochodziło w ubiegłym roku z Rosji. I choć wielkość importu tego surowca ogólne zmalała, udział rosyjskiego węgla od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Zapowiedzi posłów PiS, że jak dojdą do władzy, to się zmieni, na razie się nie spełniły.

Szczepienia na COVID-19 w UE: mimo majówkowej akcji tempo w Polsce niższe

W ciągu ostatniego tygodnia Polska awansowała wśród państw Unii Europejskiej o trzy pozycje pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców. Jednak w wielu krajach Unii szczepienia również przyspieszyły - co spowodowało, że pod względem tempa szczepień spadliśmy z 7. na 14. miejsce. Akcja "Zaszczep się w majówkę!" niewiele tu pomogła.

770, 750 czy może 648 miliardów złotych dla Polski? Czy rząd może wiedzieć, ile dostaniemy pieniędzy z UE?

Najpierw Mateusz Morawiecki mówił o 750 mld złotych dla Polski z unijnego budżetu, potem rząd zaczął promować kwotę 770 mld złotych, a według Krajowego Planu Odbudowy chcemy wykorzystać tylko 648 mld złotych. Ile więc Polska naprawdę otrzyma z UE w latach 2021-2027? Wyjaśniamy, dlaczego podawanie tej kwoty dziś jest ryzykowne i co brać pod uwagę, przeliczając budżet unijny na złotówki.

Krajowy Plan Odbudowy: rzeczywisty obraz Polski według rządu Zjednoczonej Prawicy

Innowacyjność polskiej gospodarki poniżej średniej unijnej; niestabilność i częste zmiany prawa w różnych sektorach rynku; obciążenie finansów publicznych systemami zabezpieczeń społecznych; niedoskonały system konsultacji społecznych aktów prawnych, niski poziom cyfryzacji przedsiębiorstw - wysłany do Brukseli Krajowy Plan Odbudowy pokazuje słabość działań polskiego rządu w wielu sferach.

Ilu lekarzy wnioskowało o dokumenty umożliwiające pracę za granicą? Sprawdzamy

Naczelna Rada Lekarska ostrzega, że w pierwszym kwartale tego roku znacznie wzrosło wśród lekarzy zainteresowanie formalnościami związanymi z podjęciem pracy za granicą. Jak sprawdziliśmy, dane jeszcze tego nie pokazują. Eksperci ostrzegają jednak, że statystyki nie oddają w pełni nastrojów w środowisku lekarskim i po pandemii czeka nas "katastrofa w zasobach ludzkich".

"Hotel i restauracja sejmowa czynne"? Tak, ale zgodnie z obostrzeniami

"Jedni jadają na stołówce, a inni na chodniku"; "równi i równiejsi" - komentują internauci krążący na Facebooku post informujący, że hotel i restauracja sejmowa są czynne. Oburza ich, że inne hotele i restauracje muszą przestrzegać obostrzeń epidemicznych. Jak sprawdziliśmy, te sejmowe też przestrzegają.

Nie, Greta Thunberg nie namawiała Chińczyków, by przestali jeść pałeczkami

"Oj Greta ucz się, ucz" - skomentował jeden z internautów informację, jakoby Greta Thunberg namawiała Chińczyków do zrezygnowania z używania pałeczek do jedzenia w celu ochrony lasów. Post tej treści w kwietniu stał się popularny na Facebooku. Szwedzka aktywistka takiego apelu do Chińczyków nie wystosowała, a fejk krąży w internecie, w różnych językach, od 2020 roku.

Odsetek zaszczepionych na COVID-19: Polska daleko wśród krajów UE

Tempo szczepień w Polsce przyspieszyło - awansowaliśmy do pierwszej dziesiątki państw Unii Europejskiej ze względu na liczbę wykorzystanych w tygodniu dawek szczepionki na 100 mieszkańców. Jednak biorąc pod uwagę odsetek obywateli, którzy dostali już wszystkie wymagane dawki, zajmujemy w UE siódme miejsce od końca.

W Polsce pandemia "trafiła na mniej zdrowe społeczeństwo"? Niestety

Zdaniem ministra zdrowia Polska nie jest "w grupie krajów najbardziej zdrowych w Europie". Jak sprawdziliśmy, według danych Komisji Europejskiej żyjemy krócej niż mieszkańcy większości krajów Unii Europejskiej. Częściej niż oni umieramy na choroby układu krążenia i nowotwory.

"Czy można wykryć wirusa w wodzie z kranu?" Nie można. To bezcelowe eksperymenty

Po serii filmików pokazujących, jak test antygenowy "wykrywa" wirusa w coca-coli czy soku owocowym, teraz popularność zdobywają nagrania, w których używa się wody. I też mają pokazywać, że testy antygenowe są niewiarygodne. Eksperci tłumaczą: takie eksperymenty są bezcelowe. Test antygenowy mający wykrywać COVID-19 nie jest przeznaczony do testowania innych substancji niż krew.