Najnowsze

Najnowsze

Drugie Boże Narodzenie w pandemii: zakażeń więcej, a obostrzeń mniej

Więcej niż przed rokiem pacjentów z COVID-19 w szpitalach, ponad dwa razy więcej Polaków w kwarantannie, o 75 procent wyższa siedmiodniowa średnia liczba zakażeń - tegoroczne Boże Narodzenie będzie drugim spędzonym w pandemii, w dodatku sytuacja epidemiczna jest gorsza. Natomiast obostrzeń wprowadzono dużo mniej niż przed Bożym Narodzeniem 2020.

Nadmiarowe zgony w Europie: jak zmienia się pozycja Polski

Biorąc pod uwagę cały okres pandemii, Polska ma drugi w Europie średni odsetek nadmiarowych zgonów - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Natomiast w samym październiku zajmowaliśmy dziesiąte miejsce wśród analizowanych krajów.

Nowa choroba VAIDS? "To kłamstwo środowisk antyszczepionkowych"

W polskim internecie pojawiły się wpisy internautów o tym, że przyjmowanie szczepionek na COVID-19 rzekomo powoduje rozwój nowej choroby o nazwie VAIDS. To nieprawda, nie ma takiej choroby. Lekarze ostrzegają, że w rozpowszechnianiu tego kłamstwa chodzi o to, by siać panikę i dezinformację na temat szczepień.

Apel w obronie TVN

Sejm głosami PiS uchwalił ustawę lex TVN. Jest to atak na wolne media, który ma pozbawić Polaków możliwości oglądania wszystkich kanałów TVN. Prosimy o podpisanie apelu w obronie stacji.

Nie, to dziecko nie zmarło po szczepieniu. Uwaga na fake newsa

Fala oburzenia ze strony internautów spadła na kobietę, która pokazała na Twitterze zdjęcie z momentu szczepienia swego synka na COVID-19 - uwierzyli bowiem w rozsyłany przekaz, że to dziecko zmarło po szczepieniu. To nieprawda, chłopczyk żyje. "Co za świat" - komentuje matka.

Kwarantanna dla zaszczepionych? To film z tezami "lidera alternatywnych teorii"

Setki tysięcy wyświetleń w polskiej sieci ma nagranie, którego bohater przekazuje informacje, jakoby zaszczepieni na COVID-19 musieli zostać poddani kwarantannie i że są "niebezpieczni dla innych". Powtarza on tezy francuskiego doktora Christiana Perronne'a znanego z rozpowszechniania fake newsów na temat szczepień - i zarabiającego na tym. Na potwierdzenie jego tez nie ma żadnych dowodów.

Lista WHO "potwierdza, że szczepienie przeciw Covid jest niebezpieczne"? Nie. Wyjaśniamy

Krążąca w sieci lista niepożądanych odczynów poszczepiennych po różnych szczepionkach i lekach - którą rzekomo stworzyła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - podawana jest jako dowód na dużą szkodliwość preparatów przeciwko COVID-19. WHO zaprzecza, że taką listę przygotowała i ostrzega przed wyciąganiem wniosków z jej ogólnej bazy danych.

Obostrzenia a stan pandemii: Polska i inne kraje

Porównaliśmy, jakie obostrzenia wprowadzono w innych krajach, a jakie w Polsce oraz jak wypada nasz kraj pod względem sytuacji epidemicznej. Choć część restrykcji się pokrywa, różnica w poziomie zakażeń i zgonów z COVID-19 jest widoczna.

Zgony z COVID-19 wśród osób zaszczepionych. Pierwsze pełne dane dotyczące Polski

Wśród 50,7 tysiąca Polaków, którzy w tym roku zmarli na COVID-19, wszystkie osoby w pełni zaszczepione stanowiły do 7 grudnia jedynie 7,5 procent. Ich średnia wieku wynosi 77,8 roku. Prawie 95 procent zaszczepionych, którzy zmarli na COVID-19, miało powyżej 60 lat. Prezentujemy pierwsze pełne dane, które opublikowało Ministerstwo Zdrowia.

Medycy, nauczyciele, służby mundurowe - ilu się zaszczepiło? Sprawdzamy

Po ogłoszeniu, że od marca pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych i nauczyciele zostaną objęci obowiązkiem szczepień na COVID-19, padają pytania o to, jaki odsetek tych grup już jest zaszczepiony. Przedstawiamy dane dotyczące medyków - co do innych grup, są tylko dość ogólne szacunki.