Najnowsze

Najnowsze

Z punktu widzenia COVID-19 myślę, że bardzo ważne jest podkreślenie, że respirator jest ostatecznością - tłumaczył w programie "Koronawirus Konkret24" doktor Paweł Grzesiowski. Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej odniósł się także do mitów o tym, czy szczepionka na grypę podnosi ryzyko zakażenia koronawirusem oraz czy płukanie nosa solą fizjologiczną zapobiega COVID-19.

Rzecznik dyscyplinarny KUL odmówił wszczęcia postępowania wyjaśniającego wobec prof. Przemysława Czarnka za jego słowa na temat środowiska LGBT. Jako powód podał immunitet poselski. Czy jednak immunitet obejmuje wypowiedzi posła w mediach? Czy chroni go przed zawodową odpowiedzialnością dyscyplinarną? Zdania prawników są podzielone.

"Kto mógł taki horror wymyślić?"; "nie wyobrażam sobie, że psycholog i lekarz z empatią zgodzą się na pracę w takim hospicjum" - komentują oburzeni internauci projekt ustawy Solidarnej Polski wspominający m.in. o hospicjach perinatalnych. Lecz takie ośrodki działają w Polsce od lat i spełniają ważną funkcję.

"Kontrowersyjne słowa na Jasnej Górze"; "Skandal w Częstochowie! Jasna Góra zachęca do agresji?" - takie tytuły pojawiły się w poniedziałek na portalach. Komentarze internatów w mediach społecznościowych również były pełne oburzenia. A wszystko z powodu niezrozumienia tego, co naprawdę powiedział prowadzący modlitwę przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

Jako powód kolejnych restrykcji związanych z pandemią rząd przedstawia ostatnio dane o mobilności. Korzysta ze statystyk amerykańskiego instytutu IHME. Według nich spadek mobilności w Polsce wobec normalnego poziomu wynosi teraz ok. 22 proc., ale pod koniec roku ma wynieść ok. 60 proc.

Przyłbica tylko zasłania naszą twarz i usta, ale powietrze, które wdycham jest całkowicie niefiltrowane, więc przyłbica nie stanowi ochrony dróg oddechowych. Maseczka powoduje, że powietrze, którym oddycham jest filtrowane - tłumaczył w programie "Koronawirus Konkret24" doktor Paweł Grzesiowski. Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej odniósł się także do mitów dotyczących rzekomej możliwości uszkodzenia mózgu podczas wykonywania testu, testów typu "zrób to samo" oraz tego, czy najmłodsze dzieci nie chorują na COVID-19.

Posłanka Joanna Mucha napisała na Twitterze, że w sobotę 7 listopada Polska odnotowała najwyższą na świecie liczbę nowych przypadków koronawirusa. Polityczka opierała się na niekompletnych danych. Pełne statystyki za ten dzień pokazują, że Polska była pod tym względem nie pierwsza, ale piąta na świecie, co nadal jest niepokojącą sytuacją.

Fake newsy, manipulacje i zwykłe oszustwa rozpowszechniano w mediach społecznościowych od 3 listopada, kiedy w Stanach Zjednoczonych rozpoczęło się liczenie głosów w wyborach prezydenckich. Autorzy fake newsów ścigali się z amerykańskimi fact-checkerami, ale wiele fałszywych informacji zdołało zdobyć spore zasięgi i dotrzeć do opinii publicznej.

Zmiana przepisów dotycząca zgłaszania testów na koronawirusa wykonywanych komercyjnie wywołuje obawy, że spowoduje to sztuczny wzrost liczby testów pozytywnych wśród wszystkich przeprowadzonych. Ministerstwo tłumaczy tylko, że obowiązek zgłaszania wyników pozytywnych testów komercyjnych istnieje od początku epidemii. Na pytanie, czy wszystkie testy komercyjne są uwzględniane w ogólnych statystykach, nie odpowiada.