Najnowsze

Najnowsze

KPRM: "Rekordowe sumy od rządu dla samorządów". Samorządowcy: to pół prawdy

W spocie przygotowanym przez kancelarię premiera rząd PiS prezentuje wsparcie, jakiego samorządy "nie otrzymały nigdy wcześniej". Liczby się zgadzają, lecz nie pokazują wszystkiego. Związek Miast Polskich komentuje, że dane przedstawiono "w oderwaniu od kontekstu". Unia Metropolii Polskich pisze o "daleko idącej manipulacji".

Tak, Trzaskowski jako poseł głosował przeciw ustawie obniżającej wiek emerytalny

Jednym z tematów sobotniej odsłony kampanii wyborczej był wiek emerytalny. Urzędujący prezydent przypominał, że to dzięki jego projektowi został on obniżony w 2016 r. i zwracał uwagę, że jego kontrkandydat głosował przeciwko tej inicjatywie. Choć początkowo Trzaskowski twierdził, że nie "głosowaliśmy wtedy podwyższenia ani obniżenia", później przyznał, że oddał głos "przeciw" obniżeniu wieku emerytalnego.

Nie, w ostatnich pięciu latach nie było rekordowego wzrostu średniej pensji

W ostatnich pięciu latach zanotowano rekordowy wzrost średniej pensji od 1990 roku - poinformował wyborców na wiecu w Opocznie prezydent Andrzej Duda. Jednak taki sam wzrost zanotowano w pierwszej kadencji rządów koalicji PO-PSL, a rekord przypadł na koniec lat 90. - za rządów AWS. Przed denominacją złotego w 1995 roku przyrost wynagrodzeń sięgał nawet kilkuset procent.

Tak, GitHub planuje zmianę nazwy "master" na inną

Należący do Microsoftu hostingowy serwis internetowy dla projektów programistycznych GitHub postanowił zastąpić stosowaną w swoim systemie nazwę "master" na inną. Jak tłumaczy platforma, myślano o tym od dawna, zmianę terminu przyspieszyły protesty ruchu Black Lives Matter w USA.

Tusk kłamał, że nie podniesie wieku emerytalnego? Sprawdzamy zarzut prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podczas wiecu wyborczego zarzucił Donaldowi Tuskowi, że "kłamał ludziom prosto w oczy", bo przed wyborami w 2011 roku mówił, "że wiek emerytalny nie zostanie podwyższony". Takiej deklaracji Tuska nie znaleźliśmy. W kampanii wyborczej 2011 roku PO nie akcentowała kwestii podwyższenia wieku emerytalnego.

Fake news o śmierci Milana Kundery, czyli jak media przegrały z Twitterem

"Zmarł Milan Kundera" – wpis takiej treści pojawił się w czwartek koło południa na koncie rzekomo należącym do Petra Druláka, czeskiego dyplomaty. Informacje o śmierci pisarza podały m.in. niektóre polskie media. Właściciel twitterowego konta przyznał się do fałszywki, a fake newsa zdementowała czeska ambasada w Paryżu.

Zarobki zarządów największych spółek Skarbu Państwa za czasów PO-PSL i PiS. Analiza

Najdroższy zarząd wśród giełdowych spółek Skarbu Państwa miało w ubiegłym roku PZU - wynika z analizy Konkret24. To jedna z czterech spółek z istotnym udziałem Skarbu Państwa na warszawskiej giełdzie, w których koszty wynagrodzeń zarządów nie zmalały w porównaniu z ostatnim rokiem rządów koalicji PO-PSL. Najlepiej zarabiającym prezesem w analizowanych spółkach był w 2019 roku szef PKO BP.

Śmiertelna ofiara zamieszek w Londynie? Nie ma potwierdzenia

Podczas zamieszek w centrum Londynu, do jakich doszło na manifestacji ruchu Black Lives Matter, pobity został biały mężczyzna. Wideo z tego zdarzenia trafiło do internetu. Na polskojęzycznym Twitterze informowano, że mężczyzna ten bronił pomnika Winstona Churchilla, a w wyniku pobicia zmarł. Żadne źródła tego nie potwierdzają.

Milion bezrobotnych z powodu pandemii? Co powiedział Trzaskowski

"Ile w tym jest prawdy, ile manipulacji?" - zapytał dziennikarz Radia Wnet minister rodziny Marlenę Maląg, przytaczając słowa Rafała Trzaskowskiego z wiecu we Wrocławiu. Według niego kandydat KO na prezydenta powiedział, że z powodu koronawirusa pracę w Polsce straciło prawie milion osób. Minister skomentowała te słowa, a PAP je w depeszy powtórzyła. Przesłuchaliśmy całą wypowiedź Trzaskowskiego.

Nie, Bielan nie powiedział o duszonej kobiecie, że przeciwnicy prezydenta "powinni się liczyć z taką reakcją"

Wiele emocji wśród internautów wywołał rzekomy cytat z wywiadu rzecznika sztabu Andrzeja Dudy Adama Bielana, który na pytanie o kobietę duszoną podczas spotkania z kandydatem w Wieluniu miał powiedzieć, że "przeciwnicy prezydenta Dudy, będąc na jego spotkaniach, powinni liczyć się z taką reakcją". W rzeczywistości Bielan potępił fizyczną agresję i mówił, że osoby zakłócające wiece "powinny liczyć się z tym, że inne osoby będą chciały spokojnie wysłuchać naszego kandydata".

Nie, w Central Parku nie przewidywano tymczasowych pochówków

W Central Parku przewidywano tymczasowe pochówki zmarłych na COVID-19 w Nowym Jorku - mówił w radiu szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. To nieprawdziwa informacja sprzed dwóch miesięcy, której autorem był miejski radny. Władze Nowego Jorku szybko ją zdementowały.

Opozycja przeszkadza rządowi w rządzeniu? Częściej była "za" niż "przeciw"

Prezes PiS pisze w liście do członków partii, że "nie można liczyć na konstruktywną postawę KO". Premier apeluje do opozycji: "nie przeszkadzajcie". Z sejmowych głosowań nad ustawami wynika jednak, że w przypadku większości z nich posłowie Koalicji Obywatelskiej głosowali za. Podobnie posłowie Lewicy i PSL-Kukiz'15.

Mieszkańcy Śląska najlepiej przebadaną na koronawirusa grupą? Sprawdzamy

"Mieszkańcy Śląska stwarzają najmniejsze zagrożenie, bo są najlepiej przebadaną grupą" - podało Ministerstwo Aktywów Państwowych, relacjonując słowa wicepremiera Jacka Sasina ze spotkania w Katowicach. Na Śląsku wykonuje się rzeczywiście dużo testów na koronawirusa w porównaniu z innymi województwami, lecz nie najwięcej. W liczbie testów na 100 tys. mieszańców Śląskie również nie przoduje.

Czym jest transmisja pozioma i dlaczego nie tym, o czym mówi minister?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski często w ostatnich dniach mówi o transmisji poziomej koronawirusa, która według niego albo jest niska, albo w ogóle jej nie ma. Eksperci uważają, że błędnie używa tego określenia. Wskazuje na to także literatura fachowa. Czym więc jest transmisja pozioma?

Inwestycje z Planu Dudy. Kto i kiedy je inicjował?

Najnowszym motywem kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy są wielkie inwestycje strategiczne. Jednak to nie prezydent był ich inicjatorem, także pod względem ustawodawczym. Żadna ze zgłoszonych przez niego w mijającej kadencji ustaw nie dotyczyła projektów inwestycyjnych. Podpisał natomiast specjalne ustawy o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego i przekopu Mierzei Wiślanej.

Bon turystyczny: od "dopingu przez prezydenta" do "propozycji pana prezydenta"

Adam Bielan, rzecznik sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, pytany, dlaczego bon turystyczny 1000 zł na każdego pracującego prezydent zmienił na bon 500 zł na dziecko, odparł: "Pan prezydent niczego nie zmieniał". W maju mówił, że był świadkiem, jak Andrzej Duda dopinguje wicepremier Jadwigę Emilewicz, by przyspieszyła prace nad bonem turystycznym.

Wybory 28 czerwca: odpowiedzi na najczęstsze pytania

Nie tylko kampania wyborcza w nowych wyborach prezydenckich jest krótka, krótszy jest też czas na podjęcie decyzji o tym, w jaki sposób chcemy głosować 28 czerwca. Najszybciej – już do 15 czerwca - decyzję w sprawie udziału w głosowaniu korespondencyjnym powinni podjąć ci, którzy mieszkają za granicą.

Rząd pełen pełnomocników. Wzrost prawie trzykrotny

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego jest nie tylko jednym z najliczniejszych w historii Polski, ale ma też imponującą liczbę pełnomocników do różnych spraw. Takich stanowisk jest 46, z czego 36 obsadzonych. To prawie trzykrotnie więcej niż na początku pierwszej kadencji rządów PiS i ponad dwukrotnie więcej niż w końcu urzędowania gabinetu koalicji PO-PSL.

To nie jest Hiszpania i nie ma dowodów na udział Antify

Tylko na jednym twitterowym koncie ponad 2,3 mln razy wyświetlono nagranie z podpalenia policjanta podpisane: "Antifa. Hiszpania?". Po jego obejrzeniu Marek Jakubiak zaapelował o delegalizację Antify, a Robert Gwiazdowski przypominał, że "w Hiszpanii też kiedyś było niewolnictwo". Tylko że film pochodzi z Meksyku, nie ma dowodów, że podpalacz należał do Antify, a tamtejsze protesty nie mają nic wspólnego z demonstracjami w USA.