Najnowsze

Najnowsze

Mniej więcej tyle samo? Wciąż nie wiemy, ile zarabia się w NBP

Pracownicy NBP zarabiają "mniej więcej tyle samo, co za kadencji pana prezesa Belki" – powiedział prezes NBP Adam Glapiński, pytany o pensje w banku centralnym. Po raz kolejny nie chciał podać dokładnej wysokości swoich zarobków. Również biuro prasowe NBP, pytane przez Konkret24, nie podało konkretnych sum miesięcznego wynagrodzenia członków zarządu i kadry kierowniczej banku. Ponowiliśmy pytania w tej sprawie.

Adam Andruszkiewicz 2015 vs. 2019

"Nie ma czegoś takiego, że w 2015 roku, w dniu wyborów, narodził się nowy Andruszkiewicz" - mówił w Sejmie poseł PO Marcin Kierwiński, w kontekście pozytywnej wypowiedzi nowego wiceministra cyfryzacji na temat obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Jeszcze kilka lat temu był wobec niej krytyczny.

Nie z Ukrainy, a w Niemczech i to dwa lata temu

W mediach społecznościowych popularności nabiera informacja o tym, że Straż Graniczna co tydzień rekwiruje przemycaną z Ukrainy do Polski broń. Wpis na ten temat został zilustrowany zdjęciem kilku sztuk broni, leżących na stole z dopiskiem „Oto broń z Ukrainy”. Konkret24 sprawdził, że to nieprawda.

Odchudzanie rządu z efektem jojo

Adam Andruszkiewicz, nowy sekretarz stanu w ministerstwie cyfryzacji, jest 82. wiceministrem w rządzie Mateusza Morawieckiego. Jak policzył Konkret24, nie spełniły się obietnice premiera z marca 2018 r. o redukcji stanowisk wiceministrów o jedną czwartą. W ostatnich 20 latach najwięcej ministrów i wiceministrów miały rządy PiS.

Kto jest "za węglem", a kto "przeciw"? Sprawdzamy polityczne deklaracje

Które partie i organizacje polityczne popierają ideę "odejścia od węgla", a które są jej przeciwne? O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli najważniejszych polskich ugrupowań. Poza PiS i partią Wolność, wszystkie partie, które udzieliły odpowiedzi, opowiedziały się za stopniowym odchodzeniem od energetyki opartej na spalaniu węgla.

Niezwłocznie – czyli 10 dni, dwa tygodnie, miesiąc?

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział w programie "Kawa na ławę", że premier ma 10 dni na skierowanie ustawy do publikacji w Dzienniku Ustaw. Konkret24 sprawdził w przepisach, że to nieprawda. Nie ma w nich żadnych sztywno określonych terminów, które zobowiązywałyby premiera do zarządzania ogłoszenia np. ustaw.

Twitterowy głuchy telefon

Czy Robert Biedroń napisał tekst zawierający fragment o "histerii antyrosyjskiej w związku z kryzysem krymskim i wydarzeniami na Ukrainie"? Tak sugerowali niektórzy użytkownicy Twittera. Błędnie.

Przelewy, kłamstwa i Wisła Kraków

Jeden z najbardziej utytułowanych zespołów piłkarskich w Polsce wciąż jest niepewny jutra. Kibice Wisły Kraków w ogromnym napięciu czekają na 12-milionowy przelew, który ma uratować ich klub. W sieci pojawiły się fałszywe informacje, że dotarł w piątek.

Mnożnik, kwota bazowa – tajne zarobki prezesa NBP

Podstawowe wynagrodzenie prezesa NBP jest ponad dwukrotnie wyższe od średniej zarobków pracowników banku centralnego – wynika z dokumentów, jakie przeanalizował Konkret24. W 2017 r. wzrosła kwota, jaką NBP przeznacza na wynagrodzenia, przy niewielkim spadku zatrudnienia.

Ceny prądu - kto się myli?

O 50 procent dla gospodarstw domowych podniosły się ceny energii za rządów PO-PSL w latach 2008-2012 - stwierdził w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Jednak takiego wzrostu nie potwierdzają ani oficjalne dane Eurostatu ani Głównego Urzędu Statystycznego.

Dramatyczny apel o krew dla dziewczynki. Prawdziwy? Częściowo

W sieci oraz poprzez SMS-y pojawia się w rożnych formach apel o oddawanie krwi dla chorego na białaczkę dziecka. Wiadomość jest podpisana imieniem i nazwiskiem kobiety oraz numerem telefonu. To historia sprzed czterech lat. Niemal nic w niej nie jest prawdziwe, prócz dziewięciolatki rzeczywiście wówczas potrzebującej pomocy.

Żółte kamizelki w sieci dezinformacji

Rosyjskie działania dezinformacyjne wokół protestów w Paryżu są obiektem dochodzenia francuskich organów ścigania. Analitycy sugerują, że prorosyjskie konta na Twitterze nie stoją za organizacją protestów, ale wykorzystują je do propagowania antyzachodniej narracji.

Słowo przeciwko słowu. Kto zmieniał nazwy warszawskich ulic?

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek oskarżyła PO o hipokryzję w sprawie tragedii w kopalni "Wujek", prezes Związku Górnośląskiego zarzucił jej manipulację, a następnie sam został o nią posądzony przez innego użytkownika Twittera. Z analizy ostatnich wyroków i decyzji dotyczących dekomunizacji warszawskich ulic wynika, że każdy z uczestników tego internetowego sporu miał trochę racji.

Polska religijność - mocno deklarowana wiara, mniej widoczna praktyka

Prawie połowa Polaków deklarujących się jako osoby wierzące, chodzi do kościoła przynajmniej raz w tygodniu. Ponad jedna czwarta robi to jednak tylko z okazji świąt. Choć za osoby wierzące uważa się zdecydowana większość Polaków - ponad 80 proc. - to udział w praktykach religijnych tak mocnego poziomu wiary nie potwierdza.

Czy szopki we Francji są nielegalne?

Francja jest krajem, w którym szopka jest nielegalna - można przeczytać w internecie, ale nie tylko. To nieprawda, szopki nie są tam zdelegalizowane, choć rzeczywiście, stawianie ich w miejscach publicznych ma ograniczenia. Od ponad stu lat.

Czy Beyoncé w tajemnicy wydała dwa nowe albumy?

20 grudnia użytkowniczka Queen Carter wrzuciła do serwisów muzycznych dwie płyty. Gdy dosłuchano się na nich głosu Beyoncé, fani ucieszyli się, że ich idolka w sekrecie nagrała dwa albumy. Mieli się jednak szybko zawieść.

Mniej Polaków w Wielkiej Brytanii

Liczba polskich migrantów w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się. To przełamanie trwającego od lat migracyjnego trendu. Polacy wciąż jednak stanowią najliczniejszą grupę obcokrajowców na Wyspach.

Wigilia wolna jednak nie dla wszystkich

Tegoroczna Wigilia będzie dniem wolnym od pracy w całej administracji państwowej – poinformował 18 grudnia na antenie radia RMF szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. "Uprawnienie do ogłoszenia takiego dnia wolnego ma szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" – powiedział minister. Rzeczywiście, tyle tylko, że jego decyzja oznacza, że wolne tego dnia będą mieli pracownicy administracji rządowej.

Tajemnica śledztwa, która przestała być tajemnicą

Prokuratura w Szczecinie, prowadząca śledztwo w sprawie byłych urzędników KNF, odmówiła Konkret24 informacji, czy wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki miał wgląd w akta prowadzonego śledztwa. Prokuratura stwierdziła, nie przedstawiając żadnego uzasadnienia, że nie są to „informacje publiczne”.

Wolty z bonifikatami

Niemal wszyscy posłowie opozycji zagłosowali w lipcu w Sejmie za proponowaną przez PiS bonifikatą za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność dla mieszkających na gruntach Skarbu Państwa. Teraz apelują do rządzącej partii o jej zwiększenie.

Największe podwyżki od 2012 r. Jedne z najniższych pensji w Unii

Są po raz pierwszy od 2012 r. znaczne podwyżki – tak o wzroście wynagrodzeń nauczycieli mówiła w ubiegłym tygodniu minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Rzeczywiście, od 2012 r. to najwyższe podwyżki. W latach wcześniejszych bywały jednak dużo wyższe. Zarobki polskich nauczycieli stanowią około połowę średnich zarobków nauczycieli z innych krajów Unii i OECD.

Sejmikowy remis ze wskazaniem

Na skutek powyborczych, politycznych układanek, PiS i PO rządzą w takiej samej liczbie sejmików wojewódzkich. Porównując wyniki z poprzednimi wyborami samorządowymi, Platforma Obywatelska oddała Prawu i Sprawiedliwości władzę w siedmiu województwach.

Święta niewiele droższe

Tuż przed Bożym Narodzeniem przyglądamy się aktualnym cenom produktów żywnościowych. Za świąteczny koszyk zapłacimy niewiele więcej niż w ubiegłym roku. Według szacunków, podwyżki wyniosą ok. 1,5 proc.