Najnowsze

Najnowsze

Stępka bez kontraktu, 10 milionów nierozliczonej zaliczki, 4 miliony za konsultacje - promu nie ma, są koszty

Koszty związane z planami budowy promu pasażerskiego wyniosły według Ministerstwa Infrastruktury 12,5 mln zł. Ale według Najwyższej Izby Kontroli - nawet 14 mln. Izba zarzuca autorom projektu brak zapewnienia finansowania, położenie stępki bez kontraktu, nierozliczenie 10 mln zaliczki, wydanie 4 mln na obsługę prawną i konsultacje. W dodatku ustalone parametry promu uniemożliwiają zbudowanie go w stoczni szczecińskiej.

"W Bombaju nikt nie umiera na ulicy". Ten film o Indiach dezinformuje

W mediach społecznościowych krążą filmy z Indii, których autorzy przekonują, że sytuacja w kraju jest normalna, a doniesienia mediów o dramatycznym przebiegu pandemii są nieprawdziwe. Takie nagrania dezinformują - Indie wciąż się zmagają z katastrofalnymi skutkami COVID-19.

Zgony według wieku w województwach rok do roku. Gdzie zmarło więcej 30-latków, gdzie 40-latków, gdzie 60-latków

Największy przyrost zgonów w Polsce rok do roku - o 65,7 proc. - odnotowano w kwietniowych tygodniach wśród 60-latków. Wśród 20-latków zmarło o jedną czwartą więcej, wśród 30-latków - o blisko jedną trzecią, wśród 40-latków - o blisko połowę, a w grupie 70+ o ponad połowę. Natomiast w województwach mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim największe przyrosty zgonów były wśród 40-latków.

"Czy szczepienie dzieci i młodzieży jest konieczne? Szukam argumentów". Lekarze podają

Ponieważ wśród dzieci i młodzieży zgonów z COVID-19 jest bardzo mało w porównaniu do innych grup wiekowych i mniej też stwierdzono zakażeń SARS-CoV-2, nie wszyscy rozumieją, dlaczego najmłodszych należy szczepić przeciwko COVID-19. Eksperci argumentują: dzieci są częścią populacji, mają udział w łańcuchu transmisji zakażenia, a jak już chorują - skutki bywają poważne.

Szczepienia w Europie: Polska na "ostatniej prostej"?

Wprawdzie w ciągu tygodnia odsetek zaszczepionych mieszkańców w Polsce wzrósł do 12,3 proc., lecz do czołówki krajów Unii Europejskiej nam daleko. Tempo szczepień jednak u nas przyspieszyło, pod tym względem trafiliśmy do pierwszej dziesiątki w UE.

Jak Chiny wykorzystały media na świecie do rozpowszechniania swojej narracji o COVID-19

Tworzenie fake newsów, dyplomacja wilczych wojowników, wytworzenie próżni informacyjnej, którą potem wypełniono propagandą - tak Chiny budują swój przekaz w czasach pandemii. Raport Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy ujawnia, jak to się stało, że mimo iż koronawirus SARS-CoV-2 wykryto w Wuhan, pandemia wpłynęła korzystnie na wizerunek Chin - szczególnie w Europie.