Najnowsze

Najnowsze

Amerykańska pielęgniarka opowiada o leku na COVID-19. Uwaga na fałszywy przekaz

W rozpowszechnianym w internecie nagraniu amerykańska pielęgniarka opowiada, że podawany pacjentom z COVID-19 lek remdesivir powoduje zgony. Przestrzegamy: nie ma na to potwierdzenia. Żadne badania nie wykazały, że remdesivir jest groźny dla chorych na COVID-19 - wręcz przeciwnie: udowodniono jego skuteczność we wczesnym leczeniu tej choroby.

"Mistyfikacja pogrzebów, mistyfikacja ratowania życia"? Te kadry tego nie pokazują

Opublikowany na YouTube materiał ma pokazywać, jak media kreują pandemię - że "trwa mistyfikacja pokazywana we wszystkich telewizjach świata". Autor zebrał różne nagrania i przekonuje, że powstały specjalnie po to, by nakręcać strach przed koronawirusem. Jak sprawdziliśmy, filmiki te były już wykorzystywane w fake newsach o pandemii - teraz zrobiono to po raz kolejny.

Reakcje niepożądane na leki w bazie WHO? Wyjaśniamy, "jak to skomentować"

"Ich narracja powoli upada", "tego nie trzeba komentować" - piszą internauci w reakcji na tweet, w którym autor pokazał "liczbę reakcji niepożądanych na leki wg. bazy WHO". Jest tam też szczepionka na COVID-19, a liczba przy niej jest najwyższa, co budzi podejrzenia. Lecz tylko u tych, którzy nie rozumieją, co naprawdę pokazuje baza WHO.

Amantadyna i "tajemnica poliszynela" leku Pfizera. Nie ma tajemnicy, jest manipulacja

Ponad 100 tysięcy wyświetleń na YouTube ma nagranie, którego autor sugeruje, że istnieje jakieś porozumienie na rzecz wyeliminowania amantadyny z rynku na rzecz leku na COVID-19 od firmy Pfizer. Informuje, że firma Pfizer pracuje nad lekiem, który "będzie działał analogicznie jak amantadyna". To typowy przykład manipulacji. Wyjaśniamy.

Piąta fala: w województwach zakażeń mniej - z wyjątkiem jednego

Choć zdaniem lekarzy za wcześnie mówić o końcu pandemii, dane potwierdzają, że piąta fala odpuszcza: w ciągu tygodnia liczba zakażeń spadła w prawie wszystkich województwach. Ale w trzech średnia zakażeń jeszcze przekracza 100, co oznacza wciąż wysoki poziom zachorowań.

Zgony a szczepienia na Podkarpaciu. Tłumaczymy, dlaczego to "tworzenie fałszywej korelacji"

Spore emocje na Twitterze wywołał wpis lekarza, który zestawił niskie statystyki szczepień na COVID-19 na Podkarpaciu z niskimi statystykami zgonów w tym regionie. Jedni komentujący uznali to za przykład, że szczepienia nie są konieczne, inni nazwali "wciskaniem kitu". Tłumaczymy, dlaczego teza, że niski poziom śmiertelności ma związek z niskim poziomem zaszczepienia, jest manipulacją.

Piąta fala: w czterech województwach jeszcze nie widać spadku

Wygląda na to, że w 12 województwach piąta fala powoli opada - tydzień do tygodnia liczba zachorowań tam zmalała, niekiedy o ponad 20 procent. Lecz w czterech województwach sytuacja wciąż jest poważna: średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców wzrosła.

"Jaka pandemia, taki Łazarz"? Ten film nie pokazuje ofiar COVID-19

Ponad sto tysięcy wyświetleń ma krążący na Twitterze i TikToku film, który według sceptyków pandemii jest dowodem na to, "jak można ogłupiać ludzi poprzez media, które przekłamują prawdziwy obraz rzeczywistości". Zdaniem internautów nagranie pokazuje bowiem mistyfikację na temat zgonów na COVID-19. To nie jest prawda.

Premier: Polacy tysiącami wracają do kraju. Jaka jest rzeczywistość?

Podczas wizyty w Madrycie Mateusz Morawiecki uznał siebie za najszczęśliwszego premiera na świecie. A to z tego powodu, że - jak powiedział - "tysiące wracają do Polski". Dane GUS pokazują jednak, że różnica między tymi, którzy wracają z emigracji, a tymi, którzy z Polski na stałe wyjeżdżają, jest niewielka.