Najnowsze

Najnowsze

Wysoki wskaźnik testów pozytywnych w Polsce. "Kompletnie nie znamy skali pandemii"

18 marca odsetek testów pozytywnych wśród wszystkich wykonanych w ciągu doby w Polsce był wyższy niż 30 proc. Biorąc pod uwagę średnią siedmiodniową przez dwa tygodnie, przekroczyliśmy granicę, gdy pandemia wymyka się spod kontroli. Wyjaśniamy, dlaczego ważny jest wskaźnik pozytywnych testów i jaki może być powód, że w Polsce jest on dużo wyższy niż w innych krajach.

"Zagrożenie radiologiczne na terenie Polski" - atak hakerski na konta samorządowców PiS i stronę Agencji Atomistyki

"Stwierdzono znaczny wzrost poziomu promieniowania w północno-wschodniej części Polski" - informował komunikat o rzekomym zagrożeniu radiologicznym, który 17 marca pojawił się na stronie Polskiej Agencji Atomistyki, koncie eksperta ds. Rosji, profilach samorządowców PiS i w dziesiątkach wpisów pod postami polityków i dziennikarzy w mediach społecznościowych. Czas tego ataku hakerskiego nie był przypadkowy: właśnie trwają międzynarodowe rozmowy na temat polskiego projektu jądrowego.

Szczepienia na COVID-19: na tle krajów UE tempo w Polsce słabnie

Tempo szczepień na COVID-19 w Polsce słabnie w porównaniu z krajami Unii Europejskiej. Pod względem liczby dawek szczepionki przypadającej na 100 mieszkańców jesteśmy teraz poza pierwszą dziesiątką państw. W ciągu tygodnia wyprzedziły nas Hiszpania, Finlandia i Słowenia.

Nadmiarowe zgony w 2020 roku: Polska przoduje w Unii Europejskiej

23,5 proc. wyniósł w Polsce odsetek nadmiarowych zgonów w czasie pandemii w porównaniu z latami 2016-2019 - wynika z danych Eurostatu. To najwięcej w krajach Unii Europejskiej. Choć wyliczenia czysto arytmetyczne nie oddają w pełni rzeczywistego obrazu, bo nie uwzględniają między innymi lokalnych uwarunkowań i stanu populacji - pokazują pewne prawidłowości. Dla Polski mało optymistyczne.

Dwanaście miesięcy pandemii: jak zmieniała się średnia wieku hospitalizowanych i osób pod respiratorami

W ciągu roku pandemii COVID-19 średnia wieku zakażonych hospitalizowanych w szpitalach wahała się miesięcznie między 51 a 67 lat. Natomiast średnia wieku pacjentów, którzy trafiali pod respiratory, wynosiła od 67 do 73 lat. Trzecia fala pandemii, która rozpoczęła się w połowie lutego, może te statystyki zmienić - zdaniem lekarzy do szpitali trafia coraz więcej osób młodych.

Przestępstw wobec osób o innej orientacji seksualnej jest w Polsce mniej niż w krajach Europy? Porównujemy dane

Policyjne dane o liczbie przestępstw popełnianych wobec osób o innej orientacji seksualnej to dla posłów PiS dowód, że takich incydentów jest w Polsce mniej niż w innych krajach Europy. Lecz co innego pokazują dane pozarządowe. Polska ma największy w Europie odsetek osób, które boją się zgłaszać takie przestępstwa na policję. A to, co zagranicą jest przestępstwem, u nas wciąż nie.

Fundusz Odbudowy czy Krajowy Plan Odbudowy: nad czym będzie głosował Sejm?

Poseł Koalicji Obywatelskiej krytykuje Lewicę za to, że chce głosować w Sejmie za Krajowym Planem Odbudowy - a posłanka Lewicy odpowiada, że to nieprawda, bo głosowany będzie Fundusz Odbudowy. Sami politycy mylą dwa różne mechanizmy pomocowe. Wyjaśniamy, który musi być ratyfikowany i jakie są między nimi zależności.

Zgony w lutym 2021: wzrost rok do roku. Jaki był udział zgonów z COVID-19

W lutym tego roku zmarło o 12 procent więcej Polaków niż rok wcześniej - 39 701. To największa liczba zgonów w lutym od sześciu lat. Zmarli z COVID-19 stanowili 16,5 proc. Największy odsetek takich zgonów - ponad 20 proc. - zanotowano w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim. Natomiast ich najwyższy procentowy przyrost wobec stycznia - w warmińsko-mazurskim.

Skarg na zachowanie policjantów jest więcej czy mniej? Zależy, kto liczy

W ostatnich czterech latach liczba składanych bezpośrednio do policji skarg na niewłaściwe zachowanie funkcjonariuszy zmalała o 25 proc. Dokładnie o tyle samo w tym samym okresie wzrosła liczba skarg na policjantów składanych do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Fakt, że dane zbierane oficjalnie i te zbierane przez instytucje pozarządowe się rozmijają, może być - zdaniem prawników - wyrazem braku zaufania do bezstronności aparatu państwowego.

Gruzja, Kosowo, Kuba, Kongo, Armenia... - gdzie wciąż nie ruszyły szczepienia na COVID-19

Choć liczba krajów na świecie niemających dostępu do szczepionki na COVID-19 maleje, wciąż wiele na nią czeka. W Europie szczepienia nie ruszyły w Kosowie. W Azji - w takich krajach jak Uzbekistan, Kirgistan, Armenia czy Gruzja. Władze niektórych państw Afryki odmawiają wręcz przyjęcia dostaw szczepionek. A mieszkańcy Kuby muszą czekać na szczepionkę rodzimej produkcji.

Szczepienia na COVID-19: kolejne państwa wyprzedzają Polskę

Polska jest wciąż w czołówce państw Unii Europejskiej pod względem liczby dawek szczepionki przypadającej na 100 mieszkańców - ale w ostatnich dniach trzy kraje nas wyprzedziły. Na świecie pozycja Polski też nieco spadła, jesteśmy teraz poza pierwszą trzydziestką monitorowanych państw i terytoriów zależnych.