Najnowsze

Najnowsze

Piąta fala: w czterech województwach jeszcze nie widać spadku

Wygląda na to, że w 12 województwach piąta fala powoli opada - tydzień do tygodnia liczba zachorowań tam zmalała, niekiedy o ponad 20 procent. Lecz w czterech województwach sytuacja wciąż jest poważna: średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców wzrosła.

"Jaka pandemia, taki Łazarz"? Ten film nie pokazuje ofiar COVID-19

Ponad sto tysięcy wyświetleń ma krążący na Twitterze i TikToku film, który według sceptyków pandemii jest dowodem na to, "jak można ogłupiać ludzi poprzez media, które przekłamują prawdziwy obraz rzeczywistości". Zdaniem internautów nagranie pokazuje bowiem mistyfikację na temat zgonów na COVID-19. To nie jest prawda.

Premier: Polacy tysiącami wracają do kraju. Jaka jest rzeczywistość?

Podczas wizyty w Madrycie Mateusz Morawiecki uznał siebie za najszczęśliwszego premiera na świecie. A to z tego powodu, że - jak powiedział - "tysiące wracają do Polski". Dane GUS pokazują jednak, że różnica między tymi, którzy wracają z emigracji, a tymi, którzy z Polski na stałe wyjeżdżają, jest niewielka.

Nie, to nie jest regulamin polskiego Sejmu z 1920 roku

Polscy internauci od czterech lat publikują w sieci grafikę mającą przedstawiać regulamin polskiego Sejmu z 1920 roku. Ta co prawda pochodzi z lat 20. ubiegłego wieku, ale jej źródło i kontekst są zupełnie inne, niż twierdzono w popularnych postach.

Czy opozycja przeszkadzała rządzącym w zwalczaniu skutków pandemii?

Opozycja krytykuje i torpeduje wszystkie propozycje rządu Prawa i Sprawiedliwości dotyczące walki z pandemią COVID-19 – to najnowsza narracja polityków PiS po tym, jak Sejm wyrzucił do kosza ustawę zwaną lex konfident. Jak sprawdziliśmy, opozycja głosowała jednak za większością ustaw covidowych.

Piąta fala: w dziewięciu województwach zakażeń mamy o ponad połowę więcej

Piąta fala nadal postępuje: w ciągu tygodnia liczba zakażeń wzrosła o ponad połowę w dziewięciu województwach. Już we wszystkich średnia siedmiodniowa liczba zakażeń jest wyższa niż kiedykolwiek podczas czwartej fali. I nadal rośnie w większości województw. Spadki widać tylko w czterech: lubelskim, małopolskim, podkarpackim i mazowieckim.

Piąta fala w Europie i w Polsce: we wszystkich krajach przewyższyła czwartą

Tylko nieliczne kraje Europy mają za sobą szczyt piątej fali epidemii COVID-19. Z danych wynika, że apogeum zakażeń ciągle jest nie tylko przed Polską, ale i 21 innymi krajami regionu. Co więcej, we wszystkich obecna fala już przewyższyła poprzednie, biorąc pod uwagę średnią siedmiodniową liczbę zakażeń na milion mieszkańców.

W Ottawie protesty. W sieci fejki i manipulacje

Stare materiały, wymyślone słowa premiera Kanady i Simpsonowie, którzy znowu mieli przewidzieć przyszłość - przyglądamy się fejkom i manipulacjom, które pojawiły się w mediach społecznościowych podczas protestów przeciw restrykcjom pandemicznym w Ottawie.

"Lawina poronień i martwych urodzeń" po szczepieniu na COVID-19? Teza, na którą nie ma dowodów

Ogromne emocje budzą w mediach społecznościowych posty, których autorzy twierdzą, że po szczepionce na COVID-19 "większość kobiet w ciąży straciła swoje dzieci" - ostrzegamy: to nie jest prawda. Wszystkie dostępne badania robione wśród ciężarnych kobiet temu przeczą. A fałszywy przekaz stworzono na bazie błędnie zinterpretowanych liczb wyciągniętych z raportu Pfizera.

Posłanka Kurowska i wykres z internetu. "Ignorancja w analizie danych"

Posłanka Maria Kurowska podczas wystąpienia w Sejmie pokazała posłom wykres, który miał dowodzić, że w krajach, gdzie jest najwięcej zaszczepionych na COVID-19, zachorowalność jest najwyższa. Znaleźliśmy ten wykres w sieci. Eksperci tłumaczą, dlaczego wnioski posłanki są błędne.

Które kraje UE są najbardziej uzależnione od ropy i gazu z Rosji? Sprawdzamy

W 11 krajach Unii Europejskiej udział importu gazu z Rosji jest wyższy niż średnia unijna. Natomiast w 10 państwach udział importu rosyjskiej ropy jest większy niż średni dla UE. Europa szuka alternatywnych źródeł dostaw surowców energetycznych na wypadek inwazji Rosji na Ukrainę – my sprawdzamy, które kraje UE są najbardziej uzależnione od rosyjskiej ropy i gazu.

"Aktywny front" Kremla: siedem fałszywych narracji o Ukrainie

Ukraina jest agresorem wobec Rosji, Zachód pcha Ukrainę do konfliktu, NATO unika dyplomacji - takie między innymi fałszywe kremlowskie narracje wyszczególnił Departament Stanu USA, obserwując rosyjskie działania informacyjne. Bo ekosystem informacji to jeden z "aktywnych frontów" w konflikcie rosyjsko-ukraińskim.